Home > Achievements > 2019

2019


2019 Raffles Scholarship (Primary 5)


      • Indra Ethaniel Arca Bin Ahmad Rizal
      • Maryam Binte Abdul Rahim
      • Nur Marsyafiqa Binti Syofian
      • Nur Syazlina Binte Saifuddin


Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2019

Bronze Award

      • Azcuna Alyssa Coleen Apuyan


Raffles Institution Primary Mathematics World Contest

Certificate of Credit (Open Category)

      • Aaron Jacob

Certificate of Distinction (Junior Category)

      • Chen Yanhao

Certificate of Credit

      • Chen Bingkuan
      • Bellows Kai Logan


National Mathematical Olympiad of Singapore
Bronze Award
      • Chen Bingkuan
      • Hannah Theresa Gino
      • Shi Hanya
Honourable Mention
      • Chen Yushu
      • Liu Lingru
      • Ming Peach

2019 Australian Mathematics Competition
Year 3 Middle Primary Category
Certificate of Distinction
      • Cao Hanjin
 Year 3 Middle Primary Category
Certificate of Credit
      • Jenany Suresh Akshay Krishnaa
      • Lai Yu Cheong
Year 4 Middle Primary Category
Certificate of Distinction 
      • Aung Yee Mon Myo
      • Shi Hanya
 Year 4 Middle Primary Category
Certificate of Credit
      • Kwon Kibeom 
 Year 5 Middle Primary Category
Certificate of Credit
      • Liu Lingru
      • Ming Peach
      • Low Junying
      • Chen Bingkuan
      • Hannah Theresa Gino
      • Aung Ko Kyaw
      • Indra Ethaniel Arc Bin Ahmad Rizal
Year 6 Middle Primary Category
Certificate of Distinction 
      • Marcus Loo Cua
Year 6 Middle Primary Category
Certificate of Credit 
      • Chan Brian
      • Muhammad Haikal Bin Hairul Azmi
      • Shravya Goel
      • Malipeddi Harihara Chandrahas Anand
      • Aaron Jacob
      • Lee Jordan
      • Belle Ng Teng Yee
      • Kabeya Kosei
      • Azcuna Alyssa Coleen Apuyan
      • Parvathy Manoj
      • Ambady Vidya Malathy


Singapore Primary Science Olympiad (SPSO) 2019
Silver Award
      • Hannah Theresa Gino


 2019 Text Recital Competition
for Primary and Secondary Schools
Group Category
Silver Award
Primary 3
      • Dawn Peh Yu En
      • Kho Ying Ying
      • Xu Wanhan

Primary 5
      • Ma Ling Lai
      • Peng Ya Zhi Alethea
      • Khoo Yu Xuan


20th International Chinese Language Competition
Silver Award - Singapore category 
Bronze award - International category
      • Chiew Xi Qing


National Schools Games:

Wushu Achievement Pin

Senior Boys (National) - 4-Duan Broadsword Category

      • Ryan Koh


Singapore Primary Schools Sports Council:

Sportsmanship Award

      • Alya Nazihah Binte Hassim

Singapore Youth Festival (SYF) Art Exhibition

Certificate of Recognition
My Family. My Friends. My Singapore.
Click here to view our art work

      • Suresh Amirthanathan Tharshika
      • Xiang Geling
      • Amal Aqilah Binte Mohd Fahmy Alkaff
      • Richard Raj Thaisiyaa Joanes
      • Jacob Ashlin



2019 National Day Award
Commendation Medal
      • Mrs Selina Lee
      • Mdm Irene Tang


MOE Service to to Education Award 
      • Mr Mohamed Azahari Bin Mohd Said (Silver Award) 
      • Mr Tan Eng Wat (Pewter Award)
      • Mr Abdollah Bin Ibrahim (Pewter Award)